Áno, som začiatočník

Zero waste, eko, bio, bez obalov. Tieto slová sa na nás v posledných rokoch sypú z každej strany a veľa z nás ich bežne prehliada. S rukou na srdci sa priznám, že dlho som takým človekom bola aj ja. Čo sa zmenilo? Možno ma prinútila súčasná situácia, kedy som sa ocitla doslova zavretá doma a zrazu som mala všetok čas sveta na získavanie informácií alebo to bola akási nepísaná zodpovednosť, ktorá prichádza s vekom. Tak či onak, myšlienky sa dali do pohybu a jedného dňa som sa pristihla ako som nespokojná s odpadom, ktorý za mnou ostáva. Ako začať meniť svoje kroky smerom k udržateľnosti a menšej produkcii odpadu? Prečítajte si moje odporúčania, ktoré vás, dúfam, „nakopnú“ na ceste k zodpovednejšiemu životu.

Ako som už spomenula, sama som nevedela kde a ako začať. Mám vyhodiť všetky sáčky a igelitové tašky? Nakúpiť si nové neplastové misky, domáce potreby a obaly? Odpoveď je pre niekto možno prekvapivá, ale nie, nekupujte chvatne nové veci. Práve naopak, využiť čo najviac by ste mali tie staré. Použité sáčky som postupne zbierala a nosila si do potravín, aby som do nich znova mohla zabaliť ovocie. Podobne mi poslúžili aj igelitové tašky, v každej kabelke som si nechala jednu a zrazu nebolo už viac treba kupovať nové. Tak isto ich môžete využiť aj ako sáčok do odpadkového koša alebo ako obal na odkladanie oblečenia, hračiek, potrieb do domácnosti a tak ďalej.

Princípom zero waste je nezanechávať za sebou zbytočný odpad, preto by vyhadzovanie ešte relatívne fungujúcich vecí bolo zbytočné. Nadmerné vyhadzovanie sa netýka len obalov aj jedla. Zo zvyškového jedla je pritom naozaj veľmi jednoduché vytvoriť chutné jedlá alebo len tak chrúmať pri sledovaní TV. Stačí len nechať pracovať vašu fantáziu!

Veľkej obľube sa v poslednej dobe tešia aj bezobalové obchody, presne také, ako je aj ten náš. 😊 Ponúkajú relatívne lacné náhrady známych drogérií, jedla alebo vecí každodennej spotreby. Kvôli bezobalového obchodu si tak tiež nemusíte kupovať dizajnérske sklené fľaše či „cool“ vrecká na cestoviny. Keďže vychádzame z predpokladu, že doma máte obal z tekutého pracieho prostriedku alebo aj dostatočne veľkú plastovú fľašu, môžete si načapovať potrebnú drogériu aj do nich.

Ako vidíte, prvé kroky k zodpovednejšiemu životu vôbec nie sú ťažké. Ja sama si čoraz viac uvedomujem koľko vecí vlastne vôbec k životu nepotrebujem, sú v mojom živote len „lapačmi prachu“ a snažím sa ich buď spotrebovať alebo darovať. Ak vás tento krátky článok zaujal, nenechajte si ujsť ďalšiu časť kde vám rozpoviem viac o tom, ako to je na Zemi s odpadom.91 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše